1910
Опис події
Велична споруда, яка примушує звернути на себе увагу. Так, це жива історія нашого міста початку ХХст... Академічний український музично-драматичний театр ім. М.К.Садовського. Подільське губернське управління підписало наказ за №280 від 6 лютого 1910 року про початок будівництва театру Вінниці. Міською владою постійно виділялися кошти на необхідні витрати щодо нової будівлі. Сьогодні важко й уявити, що будівництво тривало 11 місяців! Вінничани мріяли про театр - вони його й отримали.
1920
Опис події
Стаціонарний український театр з’явився у 1920 році під керівництвом Гната Юри. Амвросій Бучма, Олексій Ватуля, Володимир Сокирко, Феодосія Барвінська починали свій творчий злет саме на сцені Вінницького театру, який у 1923 р. переїхав до Харкова, а згодом до Києва, де отримав постійну прописку. Йдеться про Національний академічний театр ім.І.Франка, який з гордістю говорить про свою колиску - вінницьку сцену. Серед документів можна побачити листи - клопотання про створення власного стаціонарного театру, кількість яких усе збільшувалась...
1933
Опис події
І ось 17 жовтня 1933 р. оперою Д.Верді “Аїда” відкрився перший сезон театру, який спочатку функціонував як обласний театр опери та балету, ставши провідником музичної культури в трудящі маси Поділля. Художнє керівництво очолив актор і режисер С.Бутовський. Оперний період історії Вінницького театру залишив значний слід в культурному житті міста й області.
1940
Опис події
У 1940 році постановою Раднаркому України Вінницький театр опери та балету реорганізували на український обласний музично-драматичний театр, початок якого виявився надзвичайно продуктивним.
1941-44
Опис події
У роки Другої світової війни театр продовжував своє функціонування. Під час звільнення міста ( у березні 1944 р.) від німецько-фашистських загарбників приміщення Вінницького театру було серйозно пошкоджене. На реставрацію, здійснену за проектом архітектора Д.Чорновола, знадобилось 4 роки. Трупа ж своє служіння продовжувала у колишньому клубі промкооперації. І вже наприкінці квітня 1944 тут було показано невмирущу “Наталку Полтавку”. Подібно Фенікс, Вінницькому театрові судилось відродитись з попелу, соколом злетіти не одному поколінню творців невмирущого мистецтва…
1948-1986
Опис події
Наказом Комітету у справах мистецтв при Раднаркомі України від 13 листопада 1948 року Ізмаїльський музично-драматичний театр було об’єднано з Вінницьким. Федір Верещагін очолив заново сформовану трупу. Новий театральний сезон розпочався у відродженому приміщенні виставою "Інтервенція" 6 листопада 1948р. Розпочалась нова ера театру. Згуртований талановитим режисером і організатором театральної справи н.а. УРСР та СРСР Федором Верещагіним, колектив однодумців натхненно працював над постановками кращих творів вітчизняної та світової драматургії.
1986-2016
Опис події
З 1986 р. театр очолює народний артист України Віталій Селезньов, учень і послідовник Ф.Г.Верещагіна. 2004 - театр отримує статус "академічний".
2016
Опис події
Головний режисер - народна артистка України Таїса Славінська. Сьогодні ми говоримо про створення театру, який має багату історію й немало загадок... Звичайно, є над чим замислитись, а, можливо, й переосмислити якісь події та дати. Але беззаперечним є вірне служіння мистецтву й людям (хай комусь це не здається занадто помпезним!) колективу садівчан, який впевнено продовжує творити історію Вінницького театру, відповідно й історію театру України… Й завжди радо стрічає Свого глядача...