Хелемські мудреці

М.Гершензон

«ХЕЛЕМСЬКІ МУДРЕЦІ»

Комедія-притча

Прем’єра – 17 жовтня 2008р.

Найкраща вистава V регіонального фестивалю комедії «Золоті оплески Буковини» (2009 р.)

Лаконічність і концептуальність декорацій. На чорному фоні – два великі трикутники, “сплетені” з дерев’яних палиць. Ці фігури час від часу рухаються, символізуючи то шестикутну єврейську зірку, то єгипетські піраміди. Рішення дуже просте і надзвичайно символічне водночас. Музика побудована на єврейських народних мелодіях найповніше передає філософсько-іронічну природу комедії-притчі.

Єврейський гумор не перекажеш, не перефразуєш, не опишеш – його потрібно тільки почути. Саме таким гумором пронизаний увесь сюжет п’єси, яка розповідає про життя-буття маленького єврейського містечка Хелема. «Іще тоді, коли Бог створив світ, він надіслав янгола з двома мішечками:

один з них був чорний, другий — білий. У білому мішечку містилася наймудріша мудрість, а в чорному—суцільна дурість. І сталося таке: коли янгол літав над землею, аби наділити одних мудрістю, а інших дурістю, він, пролітаючи над Хелемом, ненавмисно зачепився за дерево та й розірвав білий мішечок, і вся та наймудріша мудрість висипалася на Хелем». Отож, усім стає зрозумілим, що Хелем — місто суцільних мудреців… І дурням тут не місце…

У виставі ви побачите н.а. України Валерія Прусса; з.а. України Анатолія Вольського, Жанну Андрусишену; артистів Володимира Олефіра, Олену Пархоменко, Романа Хегая-Семенова, Богдана Костюка, Миколу Андрушка,

Мойсей (Мойше) Гершензон народився 18 липня 1903 р. на Житомирщині, в єврейському містечку Черняхів.

1918 р. разом з групою талановитих юнаків створив у Києві єврейський театр «Мешулахес» («Наваждение»), ставши душею цього колективу. Згодом їх запросили до державного єврейського театру. Він інсценував класиків Шолом-Алейхема, Менделе Мойхер-Сфорима, Ицхока-Лейбуша Переца. Писав власні п’єси, серед яких «Директор» и «Утиль». Вершиною театрального успіху Гершензона була постановка в головному єврейському театрі — Московському ДОСЕТі його «Гершеле Острополер». У день прем’єри щасливий автор відбив лаконічну телеграму: «Дванадцять разів давали завісу!»

П’єса «Хелемські мудреці» написана 1942 р. Прем’єра відбулася у Вільнюсі.

Загинув у роки ВВ війни 16 квітня 1943 р.

Вистави за його творами і сьогодні живуть у Франції, США, Румунії, Канаді, Ізраїлі.

Реб Цодек –н.а. України Валерій Прусс,

Реб Нусе – з.а. України Микола Чуча

Реб Зусе – Володимир Олефір

Гамліел – з.а. України Анатолій Вольський

Сура – Олена Пархоменко

Ціреле – з.а.Укр. Жанна Андрусишена

Хойзек-дурень – Роман Хегай-Семенов

Вайзосе Короткий – Микола Андрушко

Лемех Довгий – Сергій Бондарчук

Бінем – Богдан Костюк

Реб Мордехе –з.а. України Володимир Постніков

Дружина з Дурилівки – Анна Положенко

 

Режисер-постановник – з.д.м.України Вадим Сікорський

Художник-постановник вистави — народний художник України, лауреат Національної премії ім. Т.Г.Шевченка Мирон Кипріян

Композитор – Іван Небесний

Художник зі світла – з.п.к.Укр. Анатолій Мельник

Світлини — Віктор Кравченко

seo текст